Yokogawa Test & Measurement has released a new series of differential probes that can deliver “the measurements required to develop the next generation of higher-speed power devices.” The new PBDH0400 series of probes offers a maximum input voltage of 2,000 V and a frequency bandwidth of 400 MHz.
Initially, two models of the PBDH0400 series will be available: the 702922 model with a maximum input voltage of 2,000 V; and the 702921 with a maximum input voltage of 1,000 V.